UBT

Mot me diell dhe vranët, temperaturat deri 36 gradë

/ 1 minutë lexim
RCCOLA

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira, kryesisht relievit malor.

IHK njofton se temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 12-16 ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 32-36 gradë Celsius.

Do të fryjë erë drejtimesh të ndryshme me shpejtësi 1 deri 7 m/s.

UBT

Për shkak të këtyre temperaturave të larta edhe indeksi UV do të jetë i lartë, prandaj apelohet respektimi i këshillave të IKSHP.

IHK bën thirrje qytetareve që mos të ndezin zjarre sepse pos dëmeve në fushën e bujqësisë dhe pasojave tjera, zjarret janë edhe burime të rrezikut të pronave tona, shëndetit dhe njerëzve në veçanti. /Telegrafi/