“Mosdënimi i gjenocidit të Serbisë, përgjegjësi e politikës së vendeve euroatlantike”

Ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Jakup Krasniqi, ka bërë me dije se qëmoti është dashur që Serbia të dënohej për gjenocidin e kryer në Kosovë, Bosnjë dhe Kroaci.

Në një intervistë për gazetën “Epoka e Re”, Krasniqi, ka thënë se përgjegjëse për mosdënimin e këtij gjenocidi është politika e vendeve euroatlantike.

Sipas Krasniqit, mosdënimi e ka trimëruar presidentin, por edhe zyrtarët serbë, të cilët, duke i mohuar masakrat, po tregojnë se nuk kanë hequr dorë nga politika gjenocidiale.

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës ka bërë me dije se dialogu Kosovë-Serbi mund të rinisë, por me këtë mentalitet të politikës serbe ky proces nuk mund të sjellë ndonjë rezultat të mirë.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS