ARKATANA

Mos hani kurrë dredhëza që nuk janë larë mirë! Një bakter i rrezikshëm fshihet në to

/ 2 minuta lexim
RCCOLA

Mjekja paralajmëron për simptomat e infeksionit

Dredhëzat shpesh trajtohen me pesticide për t’i mbrojtur nga dëmtuesit. Mbetjet e këtyre kimikateve mund të mbeten në sipërfaqen e frutave dhe mund të jenë të dëmshme për shëndetin nëse konsumohen në sasi të mëdha.

Dredhëzat mund të kontaminohen me tokë, baktere dhe mikroorganizma të tjerë.

Larja ndihmon në largimin e këtyre substancave potencialisht të dëmshme, por fakti është se shumë njerëz thjesht i lajnë shumë pak në ujë.

Nëse hani dredhëza të lara jo mjaftueshëm, rrisni rrezikun për t’u prekur nga kampilobakterioza, një infeksion i zorrëve me shenja të inflamacionit të zorrës së hollë, të shkaktuar nga bakteri Campylobacter, transmeton Telegrafi.

Eco Higjiena

Ky bakter gjendet në zorrët e disa kafshëve, veçanërisht shpendëve dhe mund të futet në ushqim nëse nuk respektohen rregullat higjienike gjatë përpunimit të tij.

Megjithatë, komplikime më serioze mund të ndodhin tek disa njerëz, veçanërisht ata me imunitet të dobësuar. Prof. Dr. Anna Makarova tregon se simptomat e kësaj sëmundjeje janë: diarre, dhimbje stomaku, temperaturë, dhimbje koke, të përziera dhe të vjella.

Sipas saj, është uji ai që ndikon në uljen e përqendrimit të lëndëve të dëmshme në fruta. Në shumicën e rasteve të kampilobakteriozës, trajtimi përfshin ruajtjen e hidratimit dhe një regjimi pushimi.

Trajtimi është simptomatik, por nëse simptomat janë të rënda ose nëse infeksioni zgjat më shumë, mjeku mund të prezantojë antibiotikë.

Për të larë siç duhet dredhëzat, rekomandohet t’i vendosni në një kullesë dhe t’i shpëlani nën ujë të ftohtë, më pas të fërkoni butësisht secilën luleshtrydhe me gishta për të hequr papastërtitë. Ju gjithashtu mund t’i lani ato në një tas me ujë të ftohtë dhe pak uthull për disa minuta, më pas shpëlajini mirë me ujë të pastër. /Telegrafi/