Mos e prek heroin tim

Nga Ismet Rashiti -(Kushtuar Gjergj Kastriotit – Skenderbeut)

Mos e prek Heroin tim
Ti që më qëndrove
Pesëqind vjet mbi shpinë,
Ti që më ndalove gjuhën,
Shkollat, dijen dhe diellin,
Në tokën time të lashtë,
U bëre Sulltan, u bërë Pashë.

Mos e prek Heroin tim
I cili në pritë të doli
Ty, që ma ndale fjalën,
Ty që ma ndërrove origjinën,
Nga Evropa më largove
Më bëre Azi.
Me forcë, me dhembje,
Me prerje kokash.

Mos e prek Heroin tim
Që ma ktheu nderin
Në kontinentin tim të vjetër,
Të humbur pa të drejtë
Për pesë shekuj jetë.

Mos e prek Heroin tim
Dhe asnjë faqe të historisë,
Të lavdisë, të krenarisë,
Që me gjak e shkruajtën
Luftetarët e Arbërisë.

Mos e prek, pra
Asnjë fjalë nuk e dua
Për Heroin tim të lirisë,
Se këtu nuk është Turqi,
As Anadoll nuk është.
Kurse unë jam trashëgimtari
Jam Zot i kësaj shtëpie
Zot i tokës time.

(26 korrik 2020, Zvicër)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).