Mjalti, pse na bën mirë në vjeshtë?

Mjalti na bën shumë mirë nëse konsumohet në sasitë e duhura.

Nektari i bletëve mund të hahet nga të gjithë, në mënyra të ndryshme: mund të lyeni një fetë bukë, një biskotë të thjeshtë, etj. Por, këtu janë disa arsye se pse mjalti është mirë që të konsumohet tani në vjeshtë.

Përfitimet e mjaltit

Ekzistojnë lloje të ndryshme të mjaltit, disa prej të cilave janë veçanërisht të përshtatshme për kushte të ndryshme shëndetësore dhe mund të ndihmojnë në zgjidhjen e disa problemeve, disa prej të cilave mund të shfaqen edhe në dimër. Për alergjitë, mjalti milefiori heq simptomat dhe forcon sistemin imunitar, transmeton Class.

Përkundrazi, për problemet që lidhen me infeksionet e traktit respirator, siç është ftohja ose kolla, ne kemi nevojë për mjaltë pylli, një përbërës më i errët se mjalti klasik. Nëse, nga ana tjetër, nëse keni nevojë për më shumë energji, mund të konsumoni lloje të mjaltit si rododendron, i cili gjithashtu ka një efekt qetësues. Për qarkullimin e gjakut, mjalti i gështenjës mund të jetë i dobishëm. Dhe përsëri, mjalti i akacies ka një efekt pozitiv në sistemin e tretjes. Në fund, mjalti i limonit mund të lehtësojë dhimbjet menstruale dhe është gjithashtu një diuretik dhe tretës.

Karakteristikat

Mjalti siguron mesatarisht 304 kalori për 100 gramë dhe 80.3 gramë karbohidrate. Ky produkt është i përbërë nga fruktoza dhe glukoza, por gjithashtu përmban minerale, vitamina, antioksidantë dhe enzima.

Për më tepër, mjalti ka një indeks të ulët glicemik (GI) sesa ëmbëltuesit e tjerë, veçanërisht ato në të cilat fruktoza mbizotëron mbi glukozën dhe për këtë arsye mbetet e lëngshme më gjatë në kohë. Mjalti është i pasur me antioksidantë të dobishëm për luftimin e radikalëve të lirë. Prandaj ngadalëson mekanizmat e plakjes së lëkurës. Kjo është arsyeja pse mjalti është përbërësi themelor i maskave, pastrimeve dhe mbështjellësve që duhen aplikuar në trup dhe flokë.

Atëherë ju duhet vetëm ta shtoni këtë produkt në mëngjes!

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS