Ministri Bajrami: As unë nuk lejoj ndërhyrje të politikës

“Në fakt, unë jam i bindur dhe për këtë angazhohem vazhdimisht që politika të qëndrojë sa më larg çështjeve të brendshme akademike të Universitetit…”, ka thënë në letërpërgjigjen drejtuar rektorit ministri Bajrami.

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), Arsim Bajrami, i është kundërpërgjigjur rektorit të Universitetit të Prishtinës (UP) “Hasan Prishtina” në akuzat që ky i fundit ka adresuar të martën ndaj tij (Bajramit). Rektori i ka thënë Bajramit se është njeri partiak dhe se klanet e mbështetura nga politika po vazhdojnë të abuzojnë me Universitetin dhe se gjithçka ka nisur në kohën e Bajramit.

Ministri Bajrami një ditë më vonë i është përgjigjur po ashtu me një letër të hapur rektorit Zejnullahu. “Nuk e kam të qartë për çfarë ndryshimi të qëndrimeve aludoni në letrën tuaj, siç nuk e kuptoj pse më atribuoni mua thirrjet për zbutje të standardeve dhe qëndrimeve në çështjet akademike të Universitetit… Unë nuk kam asnjë rezervë në zbatimin e standardeve ligjore dhe akademike të përcaktuara në Statutin e Universitetit”, ka thënë Bajrami në letrën e tij./zeri/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).