UBT

Micheli tregon se çfarë u bisedua në takimet me Kurtin dhe Vuçiqin

/ 1 minutë lexim
ARKATANA

President i Këshillit Evropian, Charles Michel, ka folur për takimin që patën sot kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, me liderët e Francës, Gjermanisë dhe Italisë.

Ai përmes një postimi në profilin e tij zyrtar bë rrjetin social “X”, ka treguar se kanë biseduar për shtenisionimin e situatës dhe normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Mobi Casa

“Së bashku me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme, Josep Borrell dhe kolegët e BE-së, u takova me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe më pas me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Shtensionimi dhe kthimi në normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës është thelbësor”, ka shkruar Michel.

“Pres që Këshilli Evropian të diskutojë më tej”, ka shkruar më tej Michel. /Zëri