MFSK: Nuk është bastisur shtëpia e Çekut

E plotesuar- Ministria e Forcës dhe Sigurisë ka mohuar të jetë bastisur shtëpia e ministrit Agim Çeku, siç kanë raportuar disa portale e media të Kosovës.
Përmes një komunikate për shtyp, zëdhënësi i MFSK-së, Ibrahim Shala, përgënjeshtron këtë lajm.

“Po e theksojmë se ky ‘lajm’ është dezinformatë e plotë sepse: 1. Shtëpia në fjalë nuk është e ministrit Agim Çeku, por e miqve të tij; 2. Shtëpia e Agim Çekut është në Çagllavicë dhe jo në Matiqan”, thuhet në kumtesë. /Telegrafi/
Shtëpia e ministrit të Forcës së Sigurisë, Agim Çeku, ka qenë cak i bastisjes nga Policia e Kosovës me datën 23 të këtij muaji, ku gjatë një operacioni të gjerë policor, u arrestuan gjithsej tetë persona të dyshuar për “kontrabandim të migrantëve” dhe “krim të organizuar”.

Burimet e Indeksonline brenda Policisë së Kosovës, kanë deklaruar se, në momentin e bastisjes, në shtëpinë e Çekut në lagjen “Matiqan” të Prishtinës, ka qëndruar një mik i tij, i dyshuar për përfshirje në krim të organizuar. Po ashtu sipas burimeve, hetimet e policisë nuk kanë të bëjnë asgjë me ministrin Çeku.

Operacioni policor i koduar me emrin “Ereniku” goditi një rrjet të gjerë të trafikantëve të migrantëve ku u konfiskuan edhe disa armë.

Sipas policisë, në këtë operacion kanë qenë të përfshitë hetuesit e krimit të organizuar nën udhëheqjen e prokurorit publik.

Hetimet përkitazi me këtë rasti, siç raporton indeksonline, kishin nisur në gusht të vitit të kaluar. Përveç shtëpisë së ministrit Çeku, cak i kontrollimit kanë qenë edhe pesë lokacione të tjera në qytete të ndryshme të Kosovës.

Tetë të arrestuarit, përfshirë edhe miku i Agim Çekut, ndodhën në qendrën e mbajtjes dhe ndaj tyre u është caktuar masa e paraburgimit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).