Metush Haxhaj – të lumtë dora

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Në katundin Haxhaj, t’çarkut të Gjilanit –
Lindi e u rrit një djalë – shtylla e vatanit !
Prindërit e pagëzuan me emrin Metush –
Çiftin për trimëri, s’ mund t’ ia gjejë askush !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora –
Kalle Metush Haxhaj , hej , ty të lumtë dora !
N’ kryengritje t’ fundit , n’ Grykë të Kaçanikut –
Ia shpove kazanin trenit të armikut !
Sapo i mbërrini vitet e moshës së rritjeve –
Ai ishte pjesëmarrës i t’ gjitha kryengritjeve !
Që u zhvilluan së fundi n’ Grykë të Kaçanikut –
Kundër pushtuesve turq , ballë për ballë armikut !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Metush Haxhaj ishte shëmbëlltyrë si luftëtar ,
Ishte i shkëlqyeshëm kudo si shenjëtar !
Ai , ia shpoi kazanin trenit t’ turk armikut –
Mu tek po kalonte Grykës së Kaçanikut !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Shenjëtar i pashoq , Metushi kështu veproi –
Kazanin e trenit turk , drejtpërdrejt ia shpoi !
U ndal qarkullimi i trenave prej plumbave spicë –
Përgjatë hekurudhës Selanik – Mitrovicë !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Sa herë janë bërë dasma n’ fshatra në këto anë –
Pa e thirr Metushin , nuk e kishin lanë !
Nëpër fshatra t’ largëta , nëpër teren mali –
Metush Haxhajn , shkonin e merrnin me kali !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Veç me ua vra shenjin , që ishte një ndër kushte –
Për t’ vazhdua krushqit , me u kthye me nuse !
Shenjë – vihej një asht , a filxhan i kafes ,
Ky burrë , kurrë s’e rrëzonte shenjën prej të parës !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Kur i vinte radha gjuajtjes së tretë –
Atëherë e godiste shenjën e vërtetë !
Thuhet – mbrapa shenjës , një copë buke vihej –
Por , në këto raste – shenja kurrë nuk vritej !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Me Bozk Stubllën – shokë t’ pandashëm si miku prej mikut ,
Që të dy ishin luftëtarë të Grykës së Kaçanikut !
Të Grykës së Konçulit dhe luftërave të tmerrit ,
Bashkëluftëtarë dhe truproje të Idriz Seferit !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Që të dy këta luftëtarë qenë shenjëtarë të mirë –
Që e vrisnin zogun n’ fluturim në qiell !
Metushi e kishte pushkën shumë të gjatë –
Mbi të cilën 12 biba mund të bënin natë !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Në livadhe t’ Zhegrës , Metushi kishte ra –
Atje ishte takua rastësisht me një shkja !
Serbi s’ kish lanë gjë , Metushin pa e sha –
Metushi , n’ atë vend – serbin e kishte vra !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Për këtë rast , gjykata e Shkupit e kishte lirua –
N’ mospërputhje t’ emrit , nuk e kish dënua !
Por familja e tij , lehtë nuk kishte shpëtua –
50 lira – ari këtë gjak e kish pagua !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Gjatë Luftës së Dytë Botërore , Metushi e kaloi Moravën
Dhe doli në Shqipëri , për t’ a sigurua idarën !
Nga puna për idare , s’ kish kush që ta ndajë –
Punoi si rojtar në Budrikë , Radivojc , Devajë !…

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Herë – herë vinte n’ Haxhaj , kur binin natarët –
E shihte familjen , fqinjët dhe fshatarët !…
Mbas Luftës së Dytë Botërore , për besë paqeje si pajtimtarë –
Në shumë pajtime e mbarime , nëpër popull pjesë ka marrë !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Që ka bërë këtë akt burrëror edhe atdhetar ,
Jo vetëm që nuk duhet harrua këtë luftëtar ,
Por atë duhet nderua si bamirës e pajtimtar ,
Metush Haxhaj , i shkëlqyeshëm ishte si shenjëtar !

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Metush Haxhaj , kurrë nuk trembej nga gjaku i kuq –
Luftë pas lufte me armikun – nuk i shkonte asnjë plumb huq !
Njeriu që ia shpoi barkun sulltanit gjakpirës ,
Njeriu që i shkaktoi dëm të madh Turqisë !…

Refreni :
Seç uronin Shari , Shala e Bajgora …etj.
Edhe emri i Bozk Stubllës , duhet të nderohet –
Sa t’ jetë jeta të kujtohet , kurrë mos të harrohet !
Ky atdhetar i madh krenar dhe ky luftëtar –
Që rrëzoi e praptoi shumë turq edhe serbë ushtarë !

Refreni :
Seç uronin Shari, Shala e Bajgora …etj.
Gjilan, më 08.01.2020 . Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).