Mësoni si e përmirëson organizmin tuaj konsumimi i avokados

Avokadot janë burimi më i vlefshëm i yndyrës organike, që përbëjnë 20% të përbërësve të tij. Avokado është një ushqim i mrekullueshëm dhe mund të përdoret në shumë mënyra, të prera në mënyrë diagonale ose të prerë në qarqe. Mund të kosnumohen në sallatë si dhe mund të përgatisni krem avokado të cilit mund t’i shtoni lëng limoni, hudhra dhe ta përdorni si salcë në sallatë.

Nëse konsumoni çdo ditë avokado, ja si do të përmirësohet shëndeti juaj nëpërmjet përbërësve që ndodhen në të:

Shëndet më i mirë i mëlçisë dhe të fshikëzës së tëmthit
Hydroxyproline merr pjesë në aktivitetin e mëlçisë dhe të fshikëzës së tëmthit, në shpërbërjen e yndyrave dhe në luftën kundër plakjes së tyre. Përveç kësaj, ai merr pjesë në zhvillimin e hematinës dhe globulinës në qelizat e kuqe të gjakut.

Largimi i mbeturinave
Fenilalanina merr pjesë në heqjen e mbeturinave – mbeturinave ushqimore, si dhe qelizave dhe indeve të shpenzuara në trup. Ndihmon funksionin e veshkave dhe fshikëzës.

Kockat, dhëmbët dhe lëkurën
Avokado përmban oksigjen. Oksigjeni ndihmon në rigjenerimin e indeve të eshtrave dhe rinovon lëkurën.

Mungesa e hekurit
Avokado ka një sasi të madhe hekuri që është e mirë për gjakun, trurin dhe muskujt. Konsumi i përditshëm i avokados do të rrisë nivelet e hekurit në gjak.

Ndihmon me tretje
Uji që përmban avokado ju ndihmon me procesin e tretjes dhe për këtë arsye ndihmon në humbjen e peshës.
/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).