Mësoni pse duhet të konsumojmë çaj jeshil

Çaji jeshil dhe vetitë e tij të shumta njihen prej shekujsh tashmë.

Por një studim i fundit i Universitetit të Ohio vë në dukje se përmirëson shëndetin intestinal dhe mund të jetë një armë shumë efikase kundër obezitetit.

Eksperimentet për momentin janë kryer vetëm tek kaviet e laboratorit dhe ka rezultuar se në rastet kur konsumohej çaji jeshil, kishte një përmirësim prej 2% të shëndetit të zorrëve, një prani më të lartë të mikrobeve të mira, ulje të peshës në 20% dhe një rezistencë më të ulët ndaj insulinës.

Sipas njërit prej autorëve, Richard Bruno, ky studim vërteton se çaji jeshil sjell një sërë përfitimesh në organizmin e njeriut

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).