Mobi Casa

Mësoni përfitimet shëndetësore që marrim nga portokajt

/ 2 minuta lexim
Mobi Casa

Portokajtë janë të njohur për përfitime të mëdha shëndetësore dhe është një ndër frutat më të njohura në botë.

Portokajtë nuk mund t’i hani vetëm si ushqim pas bukës ose në mesditë, por gjithashtu ata mund t’i përzieni edhe në pjata të ndryshme.

Në ditët e sotme lëngu i portokallit është pjesë e çdo mëngjesi shëndetshëm.

Meqenëse, jemi edhe në stinën ku portokajtë janë pjesë e përditshme e jona, mësoni përfitimet shëndetësore të këtij fruti magjik, transmeton lajmi.net.

Mobi Casa

I pasur me vitamin CPortokajtë janë burim i jashtëzakonshëm i vitaminës C.

Një portokall përmban 116.2 përqind me vitamin C.Ofronë një sistem të shëndetshëm imuntarVitamina C, e cila është e domosdoshme për funksionimin e një sistemi të shëndetshëm imunitar, po ashtu është shumë e mirë në parandalim e ftohjeve dhe gripit.

Parandalon dëmtimet në lëkurëPërbërja e këtij fruti me antioksidant ndihmon në mbrojtjen e lëkurës nga rrudhat.

E mban shtypjen e gjakut në kontrollProtokajtë janë të pasur me Vitamin B6, që ndihmon në prodhimin e hemaglobinës dhe po ashtu e mban shtypjen e gjakut në kontroll, si dhe zvogëlon rrezikun për kancer.