Mësoni disa nga vetitë shëruese të hithrës

/ 4 minuta lexim

Vetitë shëruese të hithrës janë të njohura që në lashtësi dhe kjo bimë është një burim i pasur me antioksidantë. Një filxhan gjethe hithre përmban 37 kalori, 2,4 gram proteina, 0,1 gram yndyrë, 6,7 gram karbohidrate, 6,1 gram fibra dhe 0,2 gram sheqer.

Hithra (latinisht Urtica Dioica) është një bimë e egër e ngrënshme. Pjesë medicinale të bimës janë gjethet, rrënjët dhe farat e hithrës. Lulet dhe gjethet janë të mbuluara me llamba, ndaj është e nevojshme të përdoren doreza gjatë mbledhjes.

Hithra përmban një sasi të madhe hekuri, dhe klasifikohet si një nga mjetet më të mira natyrore kundër anemisë.

Përveç mineraleve të hekurit, është i pasur edhe me vitamina C, K, minerale magnez, kalcium, fosfor… Përmban edhe klorofil, tanine, mukozë, karotenoidë.

Hithra njihet më së miri si një ilaç natyral kundër anemisë. Ka një efekt të favorshëm në stabilizimin e sheqerit në gjak dhe, falë efektit diuretik, në rregullimin e presionit të gjakut. Përmirëson tretjen dhe nxjerrjen e toksinave nga trupi.

Në mjekësinë popullore hithra përdoret shumë: përdoret për trajtimin e sëmundjeve reumatizmale, për mëlçinë, shpretkën, dhimbjet e stomakut, aknet dhe ekzemën, rënien e flokëve, për tretjen, për ndalimin e gjakderdhjes, për dhimbjet e kokës, për pagjumësinë.

Përveç çajit, përdorni hithra për të bërë gatime të shijshme dhe të shëndetshme si sallata, supa dhe byrekë.

Përveç të qenit një burim i mirë i kalciumit dhe mineraleve të tjera që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të veshkave, osteoporozës dhe shumë sëmundjeve të tjera serioze, gjethet e hithrës janë gjithashtu një burim i mirë i acidit linolenik, kuercetinës, hekurit, magnezit dhe kaliumit. Vitamina C mbështet sistemin imunitar dhe na mbron nga lloje të ndryshme kanceri, dhe vitamina A është e nevojshme për shëndetin e syve. Përveç kësaj, hithra është aleati ynë i fuqishëm në shumë kushte të tjera shëndetësore.

Lehtësim i artritit

Gjethja e hithrës është gjetur të jetë e dobishme në reduktimin e inflamacionit dhe dhimbjeve të kyçeve. Në një studim, 27 njerëz me dhimbje të gishtave të artritit gjetën lehtësim duke aplikuar gjethe hithre në zonën e prekur çdo ditë për një javë.

Rregullimi i sheqerit në gjak

Gjethja e hithrës përmban një përbërës të quajtur UD-1 që vepron ngjashëm me insulinën në trup. Megjithëse nevojiten më shumë kërkime, shkencëtarët besojnë se hithra mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak te njerëzit me diabet.

Përmirësimi i shëndetit të frymëmarrjes

Hithra ka qenë prej kohësh e preferuar në mjekësinë popullore për shkak të rolit të saj në luftën kundër alergjive sezonale dhe sëmundjeve të tjera të lehta të frymëmarrjes. Një studim i 98 pjesëmarrësve që përdorën gjethen e tharë në ngrirje për alergjitë e tyre gjeti përfitime të rëndësishme nga përdorimi i hithrës.

Shëndeti i prostatës

Gjethja e hithrës mund të jetë një trajtim efektiv për disa kushte të prostatës, si hiperplazia beninje e prostatës, ënjtja e prostatës. Megjithëse nevojiten më shumë kërkime në këtë fushë, një provë klinike e 287 njerëzve me BPH zbuloi një reduktim të ndjeshëm të prostatës së zmadhuar pasi ata u trajtuan me gjethe hithre.

Rigjallërimi i flokëve

Gjegjësisht, hithra është një nga ilaçet më të vjetra të regjistruara për trajtimin dhe parandalimin e rënies së flokëve. Kjo është kryesisht për shkak të sasisë së madhe të squfurit dhe dioksidit të silikonit në hithra, të cilat përmirësojnë shëndetin e flokëve duke forcuar lëkurën e kokës. Përdorimi i rregullt i shampos së hithrës mund të nxisë rritjen e flokëve dhe të zvogëlojë humbjen e flokëve.