Merkel: Na presin kohë të vështira

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar se klima ekonomike gjermane në vitin 2013 do të jetë edhe më e vështirë. Në mesazhin e saj për Vitin e Ri, Merkel theksoi se kriza e borxhit në eurozonë është ende larg përfundimit.

Megjithatë, ajo tha gjithashtu se reformat e projektuara për të zgjidhur problemin nga rrënjët e tij kanë filluar të japin frytet e para. Zonja Merkel u bëri thirrje gjermanëve që të tregohen më të duruar.

“Unë e di se shumë njerëz janë të shqetësuar për vitin që vjen. Ambienti ekonomik nuk do të jetë më i lehtë vitin e ardhshëm, por më i vështirë. Por ne nuk duhet të lejojmë që kjo të na demoralizojë”, tha ajo.

Ambienti ekonomik nuk do të jetë më i lehtë vitin e ardhshëm, por më i vështirë. Por ne nuk duhet të lejojmë që kjo të na demoralizojë

Kancelarja e lidhi të ardhmen e Gjermanisë me prosperitetin e Bashkimit Evropian. “Për prosperitetin dhe solidaritetin tonë, ne duhet të vendosim balancat e duhura”, nënvizoi ajo.

“Kriza evropiane e borxhit tregon se sa i rëndësishëm ky balancim është. Reformat që ne kemi ndërmarrë kanë filluar të japin impaktin e tyre. Megjithatë, ne kemi nevojë për më shumë durim, pasi fundi i krizës është ende larg”, shtoi Merkel.

Komentet e saj duket se bien ndesh me ato të ministrit gjerman të Financave, Wolfgang Schaeuble, që deklaroi javën e kaluar se më e keqja e krizës kishte kaluar.

Në një intervistë për “Bild”, zoti Schaeuble foli për zhvillime pozitive në Greqi dhe në Francë, duke thënë se: “Mendoj se të keqen e kemi lënë pas”.

Gjermania, ekonomia më e madhe në Evropë, ka qenë arkëtarja e krizës së eurozonës, një lëvizje që nuk është pëlqyer nga votuesit gjermanë dhe që është kundërshtuar nga disa konservatorë në koalicion me Merkel.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).