Mërgim Vojvoda largohet nga Mouscron, nënshkruan kontratë katërvjeçare me klubin e ri

Mediumet belge, si sudinfo, raportojnë se kosovari Mërgim Vojvoda ka vendosur të largohet nga klubi Mouscron dhe tani ka nënshkruar kontratë katërvjeçare me klubin e ri, Standard Liege.

Disa ditë pas transferimit të Selim Amallahut, Standard Liege besohet se ka arritur ta transferojë edhe një lojtar tjetër nga Mouscron. Këtë herë bëhet fjalë për mbrojtësin e krahut të djathtë nga Kosova, Mërgim Vojvodën, transmeton Gazeta Express.

Mediumet belge raportojnë se Vojvoda, të enjten, i kreu të gjithë testet fizikë dhe mjekësorë, ndërsa të premten ai u takua me Rudy Heylen, i cili kishte për detyrë ta zhvilonte profilin psikologjik të futbollistit.

Tani besohet se për transferimin e Vojvodës te dhjetë-herë kampioni i Belgjikës ka mbetur vetëm formalitet dhe gjithçka pritet të zyrtarizohet gjatë ditëve në vijim.

Vojvoda i ka zhvilluar 39 ndeshje këtë sezon, gjatë të cilave ka kontribuar me një gol dhe një asist. Megjithatë, kontributi i tij në gola nuk është pjesa që e dëshmon aftësinë e Vojvodës, pasi që ai luan në pozitën e mbrojtësit të krahut të djathtë.

Këtë sezon, Standard Liege përfundoi në pozitën e tretë në tabelën e Jupiler Pro League, nivelin e parë të futbollit në Belgjikë, ndërsa Mouscron e mbylli sezonin në pozitën e dhjetë. /Gazeta Express/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).