Mënyra natyrale për ta ulur shtypjen e gjakut

Njerëzit që vuajnë nga hipertensioni kanë gjasa më të mëdha të sëmuren nga aterosklezora, sëmundjet e zemrës dhe gjakderdhjes në tru. Kur diagnostifikohet tensioni i lartë, ekzistojnë ilaçe që këtë e stabilizojnë. Por nëse i përmbaheni këshillave më poshtë shtypjen tuaj të gjakut në mënyrë natyrale mund ta bëni ideal.

Dobësohuni- Disa kilogram më shumë nuk i mundojnë vetëm muskujt por edhe zemrën dhe kështu vjen deri tek bllokimi i enëve të gjakut. Humbja e kilogramëve mund të reduktoj shtypjen tuaj të gjakut.

Lëvizni- Ndaleni televizorin dhe kompjuterin dhe ngrihuni në këmbë. Aerobiku, kërcimi, ecja dhe noti munden shumë t’ju ndihmojnë në peshën e trupit tuaj, por edhe në atë të shtypjes së gjakut.

Flini- Më shumë se 50 për qind e njerëzve që vuajnë nga ndalja e shkurt e frymëmarrjes në gjumë vuajnë edhe nga hipertensioni. Dushi me ujë të nxehtë apo paritja në avull ndihmon në lirimin e sinuseve dhe me këtë ju ndihmon të keni gjumë më të mirë dhe kështu ul shtypjen e gjakut.

Reduktoni përdorimin e alkoolit- Njerëzit që shumë kaherë pinë nga dy gota alkool në ditë kanë më shumë predispozita të vuajnë nga hipertensioni në krahasim me ata që nuk e përdorin fare. Ata që janë të kujdesshëm me pije kanë shanse më të vogla të vuajnë nga kjo.

Lexoni edhe këtë: Ndryshimet ndër vite të femrave seksi të estradës [Foto]
Thoni jo cigares– Pirja e duhanit ngrit shtypjen e gjakut dhe përshpejton rrahjet e zemrës dhe për këtë shkak arteriet tuaja vuajnë dhe bëhen më pak fleksibile.

Konsumoni kafe me rregull- Kafeina mund të rrisë shtypjen e gjakut tek ata njerëz që e kanë të lartë, në rast se kafen nuk e pijnë me rregull, por edhe mund të rrisin stresin. Është çuditëse se si tek njerëzit që e përdorin kafen me rregull këto simptome nuk vërehen. Andaj edhe deri në 6 filxhanë kafe apo çaj të zi nuk janë të rrezikshme për ngritjen e shtypjes së gjakut.

Rregulloni ushqimin- Nëse i ikni ushqimit të thatë dhe e rregulloni të ushqyerin është njëri ndër faktorët kyç për përmirësim të shtypjes së gjakut. Pemët dhe perimet përmbajnë favonoide që dukshëm e rregullojnë shtypjen e gjakut.

Largoni kripën- Zvogëlimi i natriumit, apo kripës së kuzhinës është direkt i lidhur me uljen e shtypjes së gjakut.

Çlirohuni nga stresi- Ballafaqimi me stresin rrit adrenalinën tonë i cili është direkt i lidhur me ngushtimin e enëve të gjakut si dhe ngritjen e shtypjes së gjakut dhe dobësimin e zemrës. Andaj sado që të mundeni largohuni nga stresi dhe situatat stresuese.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).