Melhemi, që e forcon sistemin imun në prag të vjeshtës

Ky melhem natyral për organizmin është i shkëlqyeshëm për krejt familjen, sidomos kur bëhet fjalë për sistemin imun, sidomos në periudhën e vjeshtës, kur sulmohemi nga viruset dhe ftohjet e shumta.

Ky eliksir është shumë efikas, e përbërësit janë të njohur dhe lehtë i gjeni – limon, xhenxhefil dhe mjaltë, e përbërësit magjikë të tyre njihen, e te ky melhem mbështeten edhe shumë yje të njohura botërore

Përbërësit: 2 limonë Mjaltë natyrale, rreth 200 ml 1 rrënjë xhenxhefili

Përgatitja: Limonët i shpëlani mirë e xhenxhefilin e qëroni. I preni në rriska të vogla. I bluani në blender. Shtoni mjaltin, përzieni. Masën e derdhni në një kavanoz të pastër, e mbyllni me kapak, më pas e ruani në frigorifer.

Konsumimi: Mund të merrni nga një lugë të madhe në ditë, fëmijët nga një të vogël. Po ashtu, mund ta vendosni në çaj. Lëngu është shumë i shijshëm e ajo, që është edhe më me rëndësi, e forcon imunitetin.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).