Melhemi me specat e kuq djegës kundër dhimbjeve

A e keni ditur se mund t’i lehtësoni dhimbjet me ndihmën e specave të kuq djegës? Shumë receta natyrale janë të efektshme, e një nga këto receta ka të bëjë me melhemin me specat e kuq djegës, përmes të cilit shpejtë i largoni dhimbjet.

Në sajtin “Learningherbs” është gjetur një recetë për melhemin kundër dhimbjeve, i cili befason me efikasitet. Përbërësit natyralë janë specat e kuq djegës, që njihen se e mbrojnë zemrën, forcojnë imunitetin derisa veprojnë te të gjitha dhimbjet.

Shkaku se përmban kapsaicinë, specat djegës janë të shëndetshëm, e ndikojnë edhe në sistemin nervor. Me këtë melhem hiqni dhimbje e kokës, dhimbjen në shpinë, dhimbjet te cikli menstrual etj. Përbërësit e nevojshëm: ½ e gotës vaj ulliri Dy lugë me speca të bluar djegës 15 g dyllë bletësh Në një enë në avull ngrohni vajin e ullirit dhe specat djegës.

Ndaloni temperaturën dhe e lini të pushojë për 20 minuta, e më pas e ngrohni përsëri, ngrohni vajin dhe përsëritni përsëri gjithçka. Pas kësaj e kaloni në garzë dhe e lini nga anash. Dyllin e ngrohni në enë në shporet derisa të tretet, e më pas shtoni vajin dhe gjithçka përzieni. Melhemin e derdhni në kavanoz. Melhemin e përdorni kudo që keni dhimbje.

(Kosova Sot)

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).