Melhemi çudibërës, që shëron shumë sëmundje

Melhemi që ua paraqesim shëron bronkitisin, plagët e hapura, lëkurën e pëlcitur, infeksionin e vezoreve dhe qetëson ënjtjet.

Përbërësit dhe receta

Të kuqtë e 1 veze të zier, 400 ml vaj bimor dhe 60 gr dyllë të bletëve. Në enë vendosni vajin, shtoni pak dyllë në zjarr të lehtë. Shtoni të kuqtë e vezës në vaj. Kur të skuqet e hiqni nga zjarri, le të ftohet e më pas e ktheni përsëri në zjarr dhe e përzieni.

Kur të marrë ngjyrë të errët të kuqe, e largoni nga zjarri dhe e lini të qëndrojë 20 minuta. Kur të ftohet, e vendosni në kavanoz dhe e futni në frigorifer. Kur ta përdorni për sinuset, e shkrini dhe e hidhni në vrimat e hundës. Nëse keni telashe me bronkitis ose të thatin, konsumoni gjysmë luge, tri herë në ditë para shujtave. Në rast të ënjtjeve, dhimbjeve të dhëmbit, e vendosni në vendin ku ndjeni dhimbje.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).