Mehaj në Kamenicë, viziton familjen e dëshmorit, Xhelal Sopi

Kamenicë – Luftës për çlirim të vendit, iu kishin përgjigjur atdhedashësit më të mirë, të cilët u kthyen nga mërgimi për t’ia kthyer pushkën armikut ka përkujtuar ministri Armend Mehaj.

Lufta kërkonte kalitje e përgatitje ushtarake, pikërisht për këtë, Xhelali fillimisht kthehet në Shqipëri dhe pas stërvitjeve niset për në Kosovë. Në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në brigadën 128, ai ishte ndër Snajperistët më të dalluar.

Së bashku me shokët e tij, qëndruan heroikisht deri në frymën e fundit. Atdheut i sollën çlirimin e popullit lirinë, të cilat kishin munguar me shekuj.
Qoftë i përjetshëm kujtimi për gjithë dëshmorët e kombit ka shkruar Mehaj./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS