Me sandalet e luleve

Poezi nga Avdush Canaj

Sot kishte veshur pranverën
me sandalet e luleve.
Vetë pranvera ishte.
Më buzëqeshi
vetëm mua në klasë,
e syrin ma shkeli yllërisht
me gjithë kaltërinë e detit!
Diçka e bukur ndodhi pastaj
pas mësimit,
e ëmbël
diçka,
si në ëndrra,
te portat e dritës.
Kam arsye të fluturoj
lart,
shumë lart,
si zog i qiellit.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).