Me rastin e 68 vjetorit të përjetsisë në panteonin e atdhetarisë të Hasan Remnikut me shokë

Poezi nga Ruzhdi Kqiku

Flakadan lirie

Rritur
nëpër maja
shqipe
karadaku

Ku veç
rrezja e diellit
atje mund
të qasi

Flakadan
lirije
vendit më i
ba dritë

Trimat
promete
Arbëria
i rritë

Dhe flakën
e zjarrit
ata e
përbinë

Që pastaj
të shkrepin
por si
vetetimë

Me kësi
trima vigajsh
tërë kombi
krenohet

E kur hasë
në ta armiku
nga asfiksi
kaplohet

Si erë
uragani
që frynë
me furi

Në çdo armik
që hasin
për tokê
duke shtrij

Si kulçedra
e dragoji
që ndeshën
mbi re

Pushka e tyre
shejtare
flakë e
prush rrufe

Lavdia
e altari
veç për
dëshmorë

Madhështia
e tyre
shndritë
si meteor.

Ruzhdi Kqiku

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).