Me ligjërata tematike dhe diskutime zhvilloi punimet Akademia Ndërkombëtare Verore në UBT

Aktiviteti i Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë në ANV

Fakulteti i Shkencave Kompjuterike dhe Inxhinierisë në UBT, në kuadër të Akademisë Ndërkombëtare Verore, me ç’rast qindra pjesëmarrësve u ka dëshiruar mirëseardhje rektori i UBT-së, prof.dr Edmond Hajrizi.

Në emër të Fakultetit Shkenca Kompjuterike dhe Inxhinieri, qindra të rinjve mirëseardhje u kanë dëshiruar profesori Zhilbert Tafa si dhe profesoresha Krenare Pireva, teksa u folën për rëndësinë e pjesëmarrjen në ngjarje të tilla.

Akademia e SHKI-së ka filluar me ligjëratën e drejtorit menaxhues të LinkPlus, Ermal Sadiku, ku ka trajtuar temën: Blockchain Technology”.

Më pas, aktiviteti i akademisë pasoi me ligjëratën më temë: “Smart Grid”, ligjëruar nga zëvendësdrejtori ekzekutiv i KOSTT-it, Kadri Kadriu.

Tutje, punimet janë vazhduar me ligjëratën e Shyqeri Gashi dhe Gentrit Halili, nga kompania Kutia, të cilët kanë trajtuar temën: Front End and WordPress Theme Development”.

“Smart Buildings” ishte tema që kane trajtuar, ligjeruesi Besart Pllana dhe përfaqësuesi i KODE Labs Gentrit Gojani, ku gjerësisht kanë folur për ndërtesat e zgjuara.

Në fund, pjesëmarrësit e akademisë së SHKI-së kanë vizituar KODE Labs, ku kanë parë nga afër integrimin holistik të softuerëve, sistemeve dhe njerëzve.

Aktiviteti i Sistemeve të Informacionit në ANV

Fakulteti i Sistemeve të Informacionit në UBT, zyrtarisht ka filluar Akademinë Ndërkombëtare Verore, që sivjet ka mbledhur një numër të madh të pjesëmarrësve nga Kosova dhe rajoni.

Punimet kanë filluar me ligjëratat e profesorit Blerton Abazi, i cili ka trajtuar temat: “Information Security Management” dhe “ISMS Tools and Techniques – Hands-on Labs”.

Sistemet e Informacionit në UBT, në kuadër të Akademisë Ndërkombëtare Verore, ka vazhduar edhe aktivitetin e vet, në të cilën kanë ndarë përvojat e tij profesionale, profesori Edon Maliqi.

Ai ka trajtuar temat: “Geo-spatial Modelling and Analysis” dhe “Labs – Geo-spatial Modelling”, ku prezantuar modelin gjeografik dhe modelin gjeo-hapësinor.

Gjithashtu, së bashku me pjesëmarrësit, profesori Maliqi ka analizuar dhe shtjelluar këto modele.

Aktiviteti i Medias dhe Komunikimit në ANV

Ka filluar edhe aktiviteti i ANV-së së Fakultetit Media dhe Komunikimi në UBT, ku për studentët janë prezantuar tema shumë aktuale të kësaj fushe.

Në ditën e parë të punimeve është trajtuar tema: “Modele të transmetuesve publikë: (Pa) varësia e diskutueshme mediave si shërbim publik, nga ligjëruesja Gjylie Rexha.

Tutje, është prezantuar edhe tema: “Ndikimi i internetit në marrjen e informacioneve”, ligjëruar nga Dafina Lata, ku ka folur gjerësisht për ndikimin e teknologjisë në këtë fushë.

Akademia ka vazhduar punimet edhe ditë e dytë me ligjëratën e profesorit Ferid Selimi, i cili prezantoi temën: “Ndikimi i titujve dhe i nëntitujve në përhapjen e lajmeve të rreme”.

Ndërkaq, “Sfidat e gazetarisë online, ndikimi i rrjeteve sociale dhe infektimi nga lajmet e rreme”, ishte tema që prezantoi profesori Musa Sabedini.

Aktiviteti i MBE-së në ANV

Ka filluar aktiviteti i Fakultetit Menaxhmet, Biznes dhe Ekonomi në Akademinë Ndërkombëtare Verore.

Hapjen e këtij aktiviteti e ka bërë ligjëruesja në UBT, Arta Mulliqi, e cila ka ligjëruar temën: “Financial crises and their impact on economy”.

Akademia e MBE-së ka vazhduar punimet me ligjëratën: “Fintech – Trends and future of technology in banking”, nga drejtori i Qendrës së Kompetencës në Raiffesien Bank, Kreshnik Halili.

Më pas, është mbajtur një diskutim më temë: Insurance practices in Kosovo and Turkey – panel discussion”, nga profesori në UBT, Hasan Metin, si dhe Merita Gjyshinca-Peja, nga kompania “Siguria”.

Aktiviteti i Inxhinierisë së Energjisë në ANV

Fakulteti Inxhinieri e Energjisë ka vazhduar aktivitetin në Akademinë Ndërkombëtare Verore me ligjëratën e profesorit Klinton Bylygbashi, i cili ka trajtuar temën: “Modelin gand simulation in energy engineering”.

Profesor Bylygbashi gjerësisht ka shpjeguar modelet dhe zgjidhjet në sistemet e energjisë.

Inxhinieria e Energjisë do të vazhdojë nesër punimet me vizita studimore në terren.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).