Me flaut ta gëzosh diellin

Poezi nga Avdush Canaj

Të hipësh në degë molle
e të këndosh me zogjtë,
është gjë e vogël.

Përtej të voglës së vogël është
të këndosh sonatën e dallëndysheve
në katin e tetë të verës.

Është diçka më shumë,
të ulësh këmbëkryq,
si unë,
në prehër të një reje,
me flaut ta gëzosh diellin.

Dhe nga atje
të fluturosh
në përqafim të nënës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).