Me biznismenë të stresuar, varfënjak gajretli, e me qeveritarë injorant, s’mund të bëhet as shteti e as demokracia!

Nga Fadil Maloku – 1. Këto ditë karantimi e izolimi kam dëgjuar ankimime e ankimime… nga më të ndryshme nga bisnismenët e stresuar kosovar. Të cilët vajtojnë shkaku i profitit të munguar! Po të njejtit me ngarkesën e humbjes së pasurisë dhe rrezikut nga bankrotimi, duket që e kanë humbur edhe sensin e të qenit të njerëzishëm…

2. Në anën tjetër, poashtu, kam takuar nevojli e varfënjak nga më të ndryshmit. E tē cilēt e kanë problem ta sigurojnë edhe si thuhet “kafshatën e bukës së përditshme. Por qē nuk vajtojnë e as nuk ankimojnë sa dhe si biznismenët. Të njejtit, çka është edhe më interesant as shpresën s’e humbin njejtë! Por, kah të sillen, thonë në vetëvete dhe nga donjëherë edhe publikisht;” DO E BËJË ZOTI MIRË! Tani është interesante krahasimi i shpresës së biznismenit (që ankohet dhe vajton!) me shpresën e varfënjakut (që e pranon qetas dhe me fatpajtim statusin e tij social të kërcnuar çdo ditē…

3. Por këtyre ditëve, pamë poashtu edhe indeferencën e injorantëve qeveritar, të cilët kur punētorët e Telekomit, i brohoritën “hajna, hajna,hajna…” , ai turmës ia ktheu, po me të njejtin intonacion;”hajna, hajna jeni ju atje…”! O tempora! Po si mund të bëhet ky i shkret shteti me këta injorante e matrapaza që këtë pozitë e morën jo shkaku i meritēs, dijes, apo fuqisē sē votes elektorale, por, shkaku i injorancës e poltronizmit ndaj kryetarit të partisë…

Si ka mundësi protestuesit tē quhen hajna?!

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).