Me aktivitete të ndryshme është shënuar Dita Ndërkombëtare e Rinisë në Kamenicë

Kamenicë – Të rinjtë e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë vizituan monumentin “Mullinjtë binjak”, diskutuan mes vete dhe strukturave që ndërlidhen me të rinjtë e shfaqën disa filma në ambient të hapur.

Këshilli i Veprimit Rinor Lokal në bashkëpunim me Komunën e Kamenicës, kanë zhvilluar aktivitete me datat 11 dhe 12 gusht, për nder të Ditës Ndërkombëtare të Rinisë. Këto aktivitete janë mbështetur nga organizata zvicerane HELVETAS, ndërkaq të rinjtë e Kamenicës patën mundësinë e shkëmbimit të eksperiencave të tyre.

Të pranishëm në këto aktivitete ishte Kryetari i Komunës Qëndron Kastrati, Nënkryetari Bojan Stamenkoviq, Drejtori i DKRS-së Arianit Ibrahimi, Zyrtari për Rini Meriton Ramabaja dhe përfaqësues të organizatës UN Youth Task Force Kosovo.

Të rinjtë e të gjitha komuniteteve që jetojnë në Kosovë vizituan monumentin “Mullinjtë binjak”, diskutuan mes vete dhe strukturave që ndërlidhen me të rinjtë e shfaqën disa filma në ambient të hapur.

Ndër të tjera është bërë edhe realizimi i muraleve në qytet ku Organizata “UN Youth Task Force Kosovo” në bashkëpunim me KVRL-në, u bashkuan për të festuar Ditën Ndërkombëtare të të Rinjëve me edicionin e pestë të projektit “Breaking Borders Through Art”.

Kryetarja e KVRL-së në Kamenicë, Lidiona Marovca tha se organizimi i këtyre aktiviteteve, është me rëndësi për të rinjtë e qytetit tonë.

“Aktivitetet e mbajtura me datën 11 dhe 12 gusht kanë rëndësi të veçantë për të rinjtë e Kamenicës sepse jo vetëm që po integrohemi më shumë në shoqëri, por po kemi më shumë mundësi ta njohim dhe të diskutojmë me njëri-tjetrin. Komuna e Kamenicës njihet si njëra nga qytetet me tolerancë më të madhe ndëretnike dhe kështu duhet të vazhdojmë së funksionuari. Besoj që tani do të kemi më shumë aktivitete dhe i ftoj të gjithë të rinjtë të na bashkëngjiten në KVRL”, tha Marovca.

E aktivitetet e ditës së shtunë dhe të dielë u përmbyllën me një koncert, nga artistët e rinjë të Kamenicës./rajonipress/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).