Eko Higjiena

Mbyllja e gjashtë bankave në veri, Komandanti i KFOR’it-Kurtit: Të shmangen veprimet e njëanshme që nxisin tensione

/ 2 minuta lexim
ARKATANA

Komandanti i Forcës Kosovare të udhëhequr nga NATO (KFOR), gjeneralmajor Özkan Ulutaş, ka takuar sot kryenministrin, Albin Kurti, pas veprimeve të fundit të ndërmarra nga Policia e Kosovës. që rezultoi me mbylljen e gjashtë njësive të Bankës së Kursimeve Postare në veri të Kosovës.

Sipas njoftimit të KFOR-it, komandanti I ka thënë Kurtit se veprimet e njëanshme mund të përkeqësojnë tensionet. Ai tha se këto veprime duhet që të duhet të shmangen dhe se duhet të ruhet koordinimi i duhur mes të gjithë aktorëve përkatës.

ARKATANA

“ Ai gjithashtu përsëriti përkushtimin e palëkundur nga i gjithë personeli i KFOR-it për të vazhduar zbatimin e mandatit të gjatë të misionit të OKB-së për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes. – në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme; dhe ai përsëriti mbështetjen e plotë të NATO-s për dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, si mënyra e vetme për të zgjidhur çështjet e pazgjidhura, për të mirën e të gjitha komuniteteve”, thuhet në njoftim.

Policia e Kosovës ka mbyllur të hënën gjashtë njësi të Bankës Postare Kursimore në veri, të cilat kanë vepruar ilegalisht