Mbipesha dhe gjithë sëmundjet e lidhura me të

Nga dr. Elmas Eltari – Obeziteti (mbipesha) e rrit rrezikun e shumë problemeve fizike dhe mendore. Këto bashkëkombinime sëmundjesh lidhen me diabetin tipi 2. Sasia e tepërt e dhjamit në trup, në 64% të rasteve lidhet me diabetin tek meshkujt dhe 77% të rasteve tek gratë.

Obeziteti (mbipesha) e rrit rrezikun e shumë problemeve fizike dhe mendore. Këto bashkëkombinime sëmundjesh lidhen me diabetin tipi 2. Sasia e tepërt e dhjamit në trup, në 64% të rasteve lidhet me diabetin tek meshkujt dhe 77% të rasteve tek gratë.

Pasojat shëndetësore shfaqen në dy kategori të gjera:

– të atyre nga efektet e rritjes së masës dhjamore (si osteoartriti, apnea bllokuese gjatë gjumit, stigmatizimi social)

-atyre që shkaktohen nga rritja e numrit të qelizave dhjamore (diabeteve, kancerit, sëmundjeve kardio-vaskulare, sëmundjeve me dhjamosje të heparit (jo-alkoolike). Rritja e dhjamrave në trup mund të shkaktojë rezistencë ndaj insulinës. Gjithashtu, krijojnë një gjendje pro-inflamatore dhe një gjendje protrombotike.

Mund të shkaktojnë:Fusha e mjekësisë

Kardiologji

-Sëmundje ishemike të zemrës,
-Sëmundje anginoze,

-Infarktin e miokardit,

-Insuficiencë kongjestive të zemrës,

-Rritje e presionit të gjakut,

-Rritje jo normale e kolesterolit,

-Trombozë e thellë e venave dhe embolia pulmonare

Dermatologjia -Trashja e lëkurës
-Celuliti

-Hirsutizmi

-Intertrigo

Endokrinologjia dhe mjekësia e riprodhimit -Diabeti i sheqerit,
-Sindromi ovarial,

-Çrregullimet menstruale,

-Infertilitet,

-Komplikacionet gjatë barrës,

-Defektet e lindjes,

-Vdekjet fetale brenda mitrës

Gastrointestinal -Sëmundja e refluksit gastroezofageal
-Steatoza e heparit Probleme me tëmthin

Neurologjia -Goditja në tru,
-Migrenë,

-Dementia,

-Hipertensioni idiopatik intrakranial,

-Skleroza e shumëfishtë,

-Neuralgjia parestetike

Onkologjia -Kanceri i ezofagut,
-Kanceri i zorrës së trashë,

-Kanceri i pankreasit,

-Kanceri i tëmthit,

-Kanceri i mitrës,

-Leucemi,

-Melanomë malinje

Psikiatria -Depresioni i grave,
-Stigmatizimi social

Respirologjia -Apnea obstruktive e gjumit,
-Sindroma e obezitetit hipoventilues,

-Astma,

-Rritje të ndërlikimeve gjatë anestezisë së përgjithshme

Reumatologjia dhe ortopedia -Artriti i kyçeve,
-Rënia e lëvizshmërisë,

-Osteoartriti

Urologji dhe Nefrologji -Disfunksioni erektil,
-Mosmbajtja e urinës,

-Mosfunksionimi i veshkës,

-Hipogonadizmi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).