Mbi 220 milionë euro shpërblim përmes tenderëve për financuesit e partiv

Mënyra e financimit të partive politike në Kosovë që nga krijimi i institucioneve është përcjellë me probleme dhe me defekte të shumta, të cilat kanë bërë që ky proces të mbetet i pakontrolluar dhe i pamenaxhuar siç duhet. Kështu u tha në konferencën e mbajtur nga organizata “Çohu” gjatë ditës së djeshme. Madje, sipas një hulumtimi të kësaj organizate 35 kompani që kanë financuar partitë politike gjatë viteve 2009-2012 kanë marrë rreth 173 milionë euro përmes 147 tenderëve publikë, në total donatorët e partive politike përfituan 220 milionë euro përmes 440 tenderëve publikë.

Drejtori i kësaj organizate, Arton Demhasaj, prezantoi të gjeturat e hulumtimit të tyre, nga i cili vë në pah se ekzistojnë zbrazëtira juridike që e bëjnë të pasuksesshëm rregullimin e financimit të partive politike.

“Financimi edhe pse i rregulluar me ligjin e vitit 2010, i ndryshuar dhe i plotësuar në vitin 2012 dhe 2013, tregon shumë probleme dhe zbrazëtira juridike që po e bëjnë këtë ligj të paimplementueshëm dhe të pasuksesshëm në rregullimin e financimit të partive politike. Gjatë hulumtimeve të mëhershme të organizatës “Çohu” kemi gjetur se kjo mënyrë e rregullimit të financimit të subjekteve politike ka krijuar hapësirë për krijimin e raporteve klienteliste në mes subjekteve politike dhe bizneseve”, ka thënë ai, shkruan më tutje “Zëri”.

Po ashtu, “Çohu” ka vlerësuar se një e metë tjetër e financimit të fushatave zgjedhore është mungesa e transparencës për financimin e kandidatëve.

“Një e metë tjetër, e cila nuk është trajtuar deri më tani, është edhe mungesa e transparencës së burimeve dhe shpenzimeve në fushata zgjedhore nga kandidatët. Gjatë fushatave zgjedhore kandidatët e partive politike zakonisht realizojnë fushata individuale me shpenzime shumë të mëdha, të cilat asnjëherë nuk i deklarojnë. “Çohu” konsideron që shpenzimet individuale të kandidatëve duhet të deklarohen në pasqyrat financiare të subjekteve politike”, ka thënë ai.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).