MASHT-i nuk i shlyen borxhet e UP-së, Agjencia e Akreditimit nuk pret

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) e ka bërë të qartë se nuk do të ndërmjetësojë në shlyerjen e borxheve që Universiteti i Prishtinës i ka ndaj Agjencisë Kosovare të Akreditimit (AKA), peng i së cilave kanë mbetur riakreditimi i 60 programeve të UP-së, të cilat duhet të vlerësohen gjatë muajit qershor, shkruan sot Koha Ditore.

Kjo, ngase Agjencisë nuk i ka mjaftuar garancia që i ka ofruar UP-ja se do t’i shlyejë obligimet financiare për programet e këtij viti, menjëherë pasi që të bëhet vlerësimi i tyre.

Ajo vazhdon të insistojë në marrjen e borxheve të vjetra, që kapin shumën prej mbi 200 mijë eurosh, e të cilat UP-ja deklarohet se s’ka buxhet t’i paguajë. Ndërkaq këtë nuk do ta bëjë as Ministria nga e cila ka kërkuar ndihmë UP-ja.

UP-ja në muajin maj i ka kërkuar Ministrisë që t’i ndihmojë rreth këtyre borxheve, duke i hequr krejt ato, apo duke i marrë përsipër që t’i paguajë nga ndonjë linjë tjetër buxhetore jashtë Universitetit.

Por Ministria përfundimisht ua ka bërë të qartë Universitetit dhe Agjencisë se çështjen e borxheve duhet ta zgjidhin vetë, ashtu siç obligohen me dispozitat ligjore.

http://koha.net/?id=27&l=59921

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).