Masakra e Lubotenit

Teksti, muzika dhe interpretimi : Demir Krasniqi –

Stinë pas stine , vit pas viti , koha po kalohet –
Por masakra e Lubotenit , kurrë nuk do t’ harrohet !
Forcat maqedonase të sigurisë së turpit –
Dhjetë civilë shqiptarë i vranë në këtë fshat të Shkupit !

Dridhje dhe rrëqethje t’ trishta , seç më kaplojnë trupit –
Kur kujtoj masakrën barbare në këtë fshat të Shkupit !
Banorët e Lubotenit sa do të jetojnë –
Këtë ditë t’ kobshme dhe të tmerrit kurrë nuk e harrojnë !

Në mëngjesin e 12 Gushtit të vitit 2001 –
Operacioni i njësiteve n’ Luboten kanë ndërhy !
Menjëherë filluan masakrën të vrasin shqiptarë –
T’ parin vranë Erxhan Aliun – fëmijën 6 vjeçar !…

Pastaj vranë Dalip Muratin dhe Muharrem Ramadanin ,
Na e vranë Rami Jusufin , na e vranë Xhelal Bajramin ,
Na e vranë Mehmet Mehmetin , na e vranë Kadri Jasharin ,
Sulejman Bajramin , Atulla Qailin dhe Bajram Jasharin !…

Në këtë aksion u dogjën 14 shtëpi ,
U arrestuan , u keqtrajtuan mbi 100 t’ vjetër e t’ rinj !…
Krime e masakrime bënë maqedonasit e pa besë –
Me arsyetim se në fshat ishin t’ pranishëm pjesëtarë të UÇK-së !

Gjilan, më 12.08.2019.
Demir Krasniqi

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).