Eko Higjiena

Mani i bardhë, ilaç për shumë sëmundje

/ 2 minuta lexim
Hidromorava

Në bazë të ekspertëve modernë, duda e bardhë është një super ushqim. Vetitë shëruese të këtyre kokrrave njihen që moti, edhe pse nuk ishte bërë asnjë studim atëherë për to.

Duda e bardhë ul rrezikun për t’u prekur nga diabeti, mbron prej sëmundjeve të zemrës, pakëson kolesterolin dhe ndihmon te humbja në peshë.

Sasia e sheqerit e pranishme në frytin e thatë përgjysmë është më e vogël se sa rrushi pa fara.

Në bazë të studimeve, gjethet e dudës ndihmojnë në normalizimin shtesë të sheqerit në gjak. Ajo përdoret edhe si ilaç popullor kundër diabetit, diabetit dy. Duda e bardhë është shumë e pasur me fibra.

Fundamenti

Rreth 20 për qind e nevojave tona ditore për fibra plotësohen me një sasi të dudës së bardhë nga vetëm një e treta e gotës.

Përdorimi i rregullt i këtyre kokrrave ndikon në pakësimin e kolesterolit dhe përmirësimin e sistemit tretës.

Po ashtu, është i pasur edhe me antioksidues. Sipas studimeve që janë bërë në universitetin e Teksasit, duda e bardhë përmban resveratrol, që është fenol natyral, që përdoret kundër disa llojeve të tumoreve dhe sëmundjeve të zemrës.