Mangot shkatërrojnë kancerin, yndyrën e shpërthimit dhe zvogëlojnë kolesterolin

Aromë e ëmbël, unike, delikate e një mango të lezetshme sjell tropikët në pjatën tuaj.

Mango në të vërtetë promovon shëndetin e njeriut në mënyra të ndryshme, nga tretja në imunitet, transmeton lajmi.net.

Kujdesi për sytë

Kritike për shëndetin e syve, vitamina A është gjithashtu e nevojshme për zhvillimin e eshtrave dhe dhëmbëve.

Mango është gjithashtu e ngarkuar me vitaminë C thelbësore, e rëndësishme për një sistem imunitar plotësisht funksionues dhe prodhimin e kolagjenit. Kjo vitaminë gjithashtu luan një rol në thithjen e hekurit.

Tretja

Enzimat dhe fibrat në tretjen e ndihmës së mango.

Alkalizon trupin

Mango është një ushqim alkalik që balancon nivelet e brendshme të acidit – një ekuilibër i pH-së më i ulët se ai neutral është i lidhur me sëmundjen e veshkave, dëmtimin e muskujve dhe osteoporozën.

Lufton kancerin

Vitaminat e saj luftojnë kancerin e gjirit, shkruan daily health post.

Humbje e peshës

Frutat e mangos funksionojnë si dhe ato farmaceutike në trajtimin e çrregullimeve metabolike dhe parandalimin e rritjes së masës së yndyrës, duke ulur kolesterolin LDL në proces.

Nivele të larta të antioksidantëve

Për shkak të niveleve të larta të urushiolit, çka i bën pjesët e bimës përveç frutave një irritues të lëkurës – gjethet e mango nuk janë të gatshme në dispozicion në supermarketin lokal. /Lajmi.net/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).