Mango ndihmon në parandalimin e mbipeshës dhe diabetit, tipin 2

Për një kohë të gjatë, personat që mbanin dietë me grejpfrut e madje edhe ananas në mënyrë magjike mund të ndihmojnë në humbjen në peshë. Tani shkencëtarët i kanë shtuar edhe një fryt përzierjes, duke pohuar se mango po ashtu mundet të ndihmojë në parandalimin e mbipeshës dhe diabetit, tipit 2. Është zbuluar se ky superushqim forcon bakteret në zorrë që mund ta përkeqësojnë gjendjen.

Studimi ka zbuluar se konsumimi i mangos mundet të parandalojë humbjen e baktereve të dobishme që mund të shkaktohet si pasojë e ushqimit të bazuar në sasi të madhe të yndyrave. Studiuesit kanë thënë se bakteri specifik në traktin e zorrëve luan rol kyç në mbipeshë dhe komplikimet që ndërlidhen me mbipeshën, si diabeti, tipi 2.

Në studimin e bërë nga “Oklahoma State University”, 60 minj ishin vendosur në trajtimin për 12 javë, në katër grupe. ‘Mango është burim për fibra’, thotë profesori Edralin Lucas. ‘Rezultati i këtyre studimeve në kafshë ka treguar se mango në ushqimin tuaj mundet të ndihmojë ta ruani dhe ta rregulloni shëndetin e zorrëve dhe nivelin e baktereve të mira”.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).