Mandarinat dhe të mirat e konsumimit të tyre

Mandarinat janë frutet më të përdorura për shkak të shijes së ëmbël që kanë.

Ato korrën kryesisht gjatë sezonit të dimrit dhe mandarina të konservuara janë në dispozicion gjatë gjithë vitit.

Fetat e tyre përdoren edhe në sallatë frutash, akullore dhe shumë përgatitje tjera.

Lëvoret e mandarinave përmbajnë vajra esenciale që përdoren në industrinë e parfumeve dhe kremrat për kujdesin e lëkurës.

Më poshtë keni përfitimet e shumta shëndetësore të tyre:

Mund të parandalojnë kancerin.

Përmbajnë vitaminë C.

Antioksidantët që gjenden në mandarinë ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

Gjithashtu mandarinat ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut.

Si burim i fibrave, mandarinat ju ndihmojnë të humbni peshë.

Për një sistem imunitar më të shëndetshëm.

Vitamina C është e mirë për lëkurën.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).