Maliqi: Pas njohjes së Kosovës nga Serbia, mund të flitet për shkëmbim territoresh

Kosova vazhdon ta ketë problem shtrirjen e sovranitetit në pjesën veriore të vendit. Shkaku i refuzimit të serbëve që jetojnë në veri që të integrohen në jetën institucionale të Republikës së Kosovës, shpesh janë propozuar ide për shkëmbim të territoreve me Serbinë.

Për këtë ide ka folur edhe publicisti Shkelzen Maliqi. Në një bisedë për mediat serbe ai ka thënë se për të ndodhur ndërrimi i veriut të Kosovës me Preshevën, fillimisht do të duhej që Serbia ta njohë Kosovën, përcjell gazetametro.net.

Sipas tij, tek pas kësaj mund të flitej për shkëmbim të territoreve – në këtë rast në mes të dy shteteve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).