Eko Higjiena

Maliqi: Lufta nuk është në prag, por mund të nisin aventura nga “opsione të armatosura”

/ 3 minuta lexim
Uji Dea

Miroslav Lajçak, i dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është rikthyer në misionin e tij për të diskutuar me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, por edhe me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, sepse bllokimi i dialogut dhe cenimi i Marrëveshjes së Ohrit ishin të qëllimshme dhe veprimet padyshim ishin të ndërsjella, ka thënë Shkëlzen Maliqi, analist politik dhe publicist nga Prishtina.

Duke komentuar faktin se BE-ja tashmë ka bërë një hap në vendosjen e sanksioneve ndaj regjimit të Kurtit, si dhe kërcënimin me sanksione ndaj Serbisë nëse regjimi i Vuçiqit nuk i plotëson kërkesat e Unionit, Maliqi thotë se autoritetet e Kosovës e pritën me mosbesim vendimin e BE-së.

“Kur Brukseli javën e kaluar shpalli masa ndëshkuese vetëm për Kosovën, e jo për Serbinë, në Kosovë u prit me mosbesim dhe çudi pse dënohet vetëm njëra palë kur të dyja palët po kontribuojnë në përshkallëzim”, thotë Maliqi në një intervistë për Danas.

Mendoj se ndëshkimi i Kosovës ishte i pritshëm, shton ai, sepse Qeveria e Kosovës është paralajmëruar që të mos ndërmarrë masa të pakoordinuara dhe të njëanshme “sovrane”, por të bashkëpunojë për deeskalimin e krizës dhe kjo nuk ndodhi për shkak të kokëfortësisë së kryeministrit Kurti, i cili “për marrëveshjen politike dhe harmonizimin e mënyrës së zbatimit të saj, udhëhoqi politikën e shtyrjes së serbëve të Kosovës në demokraci, e cila vetëm sa forcoi rezistencën e tyre”.

Eco Higjiena

“Amerikanët ishin të parët që humbën durimin me Kurtin, ata anuluan marrëveshjet e rëndësishme për ushtrinë e Kosovës dhe investimet e rëndësishme në projekte infrastrukturore dhe pezulluan të gjitha kontaktet e nivelit të lartë politik. Dhe tani të njëjtën gjë ka bërë edhe BE-ja, sepse tri kërkesave të BE-së për de-eskalim, Kurti iu përgjigj me tetë kërkesa të tij që vetëm sa i komplikojnë gjërat”, thotë Shkelzen Maliqi.

Megjithatë, thekson ai, Lajçak tha në Prishtinë se Serbia duhet të presë sanksione nëse nuk merr masa de-përshkallëzimi.

Lufta nuk është në prag, shton ai, NATO është në gatishmëri, por ka mjaft të ashtuquajtura “opsione të armatosura” me formacione paraushtarake në terren që mund të nisin aventura që, në këtë moment, janë në interesin e Rusisë.