Majdanozi ndihmon në forcimin e kockave

Kockat e tua kanë nevojë për vitamina dhe minerale të caktuara në sasi të ndryshme për të qëndruar të shëndetshëm dhe të fortë.

Majdanozi është i mbushur me vitaminë K – një lëndë ushqyese esenciale për shëndetin e kockave.

Vitamina K ndihmon në ndërtimin e kockave të forta duke mbështetur qelizat e ndërtimit të kockave të quajtura osteoblastet.

Kjo vitaminë gjithashtu aktivizon disa proteina që rrisin dendësinë minerale të kockave – një masë e sasisë së mineraleve të pranishme në kockat tuaja.

Disa studime sugjerojnë se ushqimet me përmbajtje të lartë në vitaminë K mund të zvogëlojnë rrezikun e thyerjeve të kockave, transmeton klankosova. Një studim zbuloi se konsumi ma i madh i vitaminës K është shoqëruar me një rrezik më të ulët për 22 për qind.

Prandaj, hani sa më shumë majdanoz për përmirësimin e shëndetit të kockave. /Indeksonline/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).