Magnezi i domosdoshëm për shëndetin

Magnezi luan rol të rëndësishëm në metabolizmin e njeriut. Nevojitet në sasi prej 300 deri 420 mg në ditë, varësisht nga mosha dhe gjinia (meshkujt kanë më shumë nevojë për magnez në krahasim me femrat), e doza zyrtare e nevojshme është 375 mg është shumë i rëndësishëm edhe për personat që vuajnë nga diabeti, sepse luan rol të rëndësishëm në rregullimin e nivelit të sheqerit në gjak.

I RËNDËSISHËM PËR ESHTRA, DHËMBË DHE MUSKUJ

Rreth 60 për qind e magnezit të përgjithshëm gjendet në eshtra. Por, magnezi nuk ka vetëm rol strukturor, por është i domosdoshëm edhe për absorbimin e kalciumit dhe ndërtimin tij në eshtra. Mungesa e magnezit në organizëm lidhet me shumë simptoma të lodhjes së muskujve. Magnezi është i nevojshëm për mbajtjen si duhet të nivelit të oksigjenit në organizëm, si dhe përdorimin e energjisë. Mungesa e tij po ashtu sjell mungesën e kaliumit që është kyç në transportin e energjisë në qeliza.

NEVOJAT PËR MAGNEZ SHTOHEN GJATË SHTATZËNISË

Vetitë e magnezit vijnë në shprehje gjatë shtatzënisë. Mungesa e magnezit ndërlidhet me kapsllëk. Nëse këtë mineral e keni në sasi të nevojshme gjatë shtatzënisë, ai zbut ngërçet e muskujve

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).