Madhështia e një Iftari!

Nga Nexhmedin Saqipi – Nuk thuhet kot se “Ramazani dhe agjërimi ndihmojnë në forcimin e shoqërizimit të njeriut, të marrëdhënieve të tij brenda në familje dhe me pjesëtarët e tjerë të shoqërisë”. Kjo filozofi s’ka se si të mos lidhet me zhvillimin e kulturës së shoqërizimit dhe bamirësisë.

Duke u mbështetur në këto vlera që ka muaji i Agjërimit për myslimanët e botës, njeriu më i fuqishëm i planetit, presidenti i shtetit më të fortë, që njeh historia e njerëzimit, amerikani Donald Trump, shtroi iftar në Shtëpinë e Bardhë.

Në Iftarin e përbashkët me zyrtarë të lartë të administratës Amerikane, diplomatë e ambasadorë të qindra vendeve, presidenti Trump, nikoqir i këtij Iftari të madhërishëm tha se “Ramazani është koha kur njerëzit i bashkojnë forcat për t’i kultivuar shpresën, tolerancën dhe paqen. Pikërisht në këtë frymë jemi bashkuar sonte për iftar”.

Por e veçanta e këtij Iftari, për ne shqiptarët kudo që jemi, është se përkrah këtij burri të madh shtetëror, presidentit të shtetit më të fuqishëm në botë, Donal Trumpit, u gjet Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), Vlora Çitaku.

Të ulesh afër një presidenti siç është Trump, në prani të qindra diplomatëve dhe ambasadorëve tjerë, nuk është e lehtë dhe aq e mundshme. Prania e Ambasadores shqiptare në një Iftar të tillë, ulja e saj afër presidentit, nuk e bënë krenare vetëm Vlora Çitakun, por gjithë shqiptarët gjithandej.

Meqenëse, zakonisht, gjatë Iftarit, shkëmbehen mendime, Ambasadorja Vlora, shfrytëzoj rastin të shprehet se në shtetin e saj, në Kosovën sekulare, ka një kulturë tolerance dhe harmoni ndërmjet religjioneve.

Jo vetëm kaq, ajo e njoftoi presidentin Trump, mbi sfidat me të cilat ballafaqohet aktualisht Kosova dhe domosdoshmëria e përfshirjes së drejtpërdrejtë të SHBA-ve në proceset e rëndësishme nëpër të cilat po kalon ky shtet i ri.

Pjesëmarrja e Ambasadores Vlora Çitaku, në Iftarin e shtruar në Shtëpinë e Bardhë, pati jehonë të madhe në mediat rajonale dhe vendore, duke i llogaritur edhe ato serbe dhe disa shqiptare, te cilat nga kënde të ndryshme e kanë parë këtë iftar të madhërishëm.

Përveç presidentit amerikan Trump, që shtroi Iftar me rastin e muajit të bekuar të Ramazanit, kështu veprojnë e dhe Ambasadat amerikane të akredituara në shtete ë ndryshme, par edhe në Serbi.

Sa i përket Iftareve të organizuara nga Ambasadat e akredituar në Serbi, vlen të ceket se ato zënë fill nga viti 2001, kur për herë të parë, para 18 vjetësh, në vilën ministrore të organizuar nga ministri federative i pakicave Rasim Lajiçi, u shtrua një Iftar me ambasadorët e shteteve islamike, të akredituara në Beograd, e ku ishin të pranishëm Nexhmedin ef. Saqipi, kryetar i Këshillit të Bashkësisë Islame në Bujanoc, Shaip Kamberi, kryetar i Këshillit për të Drejtat e Njeriut dhe Fatmir Hasani, kryetar i Fondit Solidar.

E sot organizimi i Iftareve është kthyer në traditë, mirëpo ka disa nga qarqe të ndryshme, këtë mision e shfrytëzojnë për qëllime politike, komerciale dhe propagandistike.

Si do që të jetë, çështja e Iftareve dhe misioni që ka muaji i shenjtë i Agjërimit, janë vlera universale, të cilat zhvillojnë te individi dhe shoqëria ndjenjat e tolerancës, mirëkuptimit, paqes, solidarësisë e komunikimit ndërfetar dhe ndërnjerëzor.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).