Lugina kërkon që Kosova të ndajë buxhet për të

Kryetari i Partisë për Veprim Demokratik (PVD), njëherësh kryetar i Komunës së Bujanocit, Shaip Kamberi, ka shprehur optimizëm se Kuvendi i Kosovës në ditët e ardhshme do të marrë një vendim për t’i ndihmuar shqiptarët e kësaj pjese.

Ai ka thënë se ky vendim duhet të jetë i realizueshëm dhe të ketë efekt të drejtpërdrejt në tri komunat shqiptare në Serbi: Preshevë, Medvegjë e Bujanoc.

Kamberi ka deklaruar për “Epoka e re” se shteti i Kosovës duhet të vendosë një linjë buxhetore për ta ndihmuar Luginën e Preshevës.

Ai ka theksuar se drejtuesit politikë të Luginës nuk dëshirojnë as të besojnë se kjo temë po bëhet për një luftë të brendshme politike në Kosovë.

Sipas Kamberit, çështja e Luginës duhet të trajtohet në dialogun me Serbinë, në mënyrë që të gjendet zgjidhje për të drejtat e shqiptarëve.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).