Uji Dea

Luftoni viruset me këtë ushqim

/ 3 minuta lexim
Fundamenti

Ndihmon në luftën kundër ftohjes dhe gripit, ul temperaturën, ka efekt anti-inflamator, qetëson kollën irrituese, ndihmon në shtatzëninë, problemet me tretjen. Ka studime sipas të cilave xhenxhefili vepron për të reduktuar sheqerin në gjak dhe nivelet e kolesterolit të keq, si dhe për të parandaluar formimin e mpiksjes së gjakut.

Aroma dhe shija unike e xhenxhefilit vjen nga vajrat e tij natyralë, më i rëndësishmi prej të cilëve është xhenxhefili. Xhenxhefili është përbërësi kryesor bioaktiv përgjegjës për shumë nga vetitë medicinale të xhenxhefilit.

Sipas hulumtimeve, xhinxheroli ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksiduese. Për shembull, mund të ndihmojë në uljen e stresit oksidativ, i cili është rezultat i radikaleve të lira të tepërta në trup.

Xhenxhefili është plot me antioksidantë, përbërës që parandalojnë stresin. Ato mund të ndihmojnë trupin tuaj të luftojë sëmundjet kronike si presioni i lartë i gjakut, sëmundjet e zemrës dhe sëmundjet e mushkërive. Xhenxhefili përdoret kryesisht si ilaç për të ftohtin dhe për të përmirësuar qarkullimin e gjakut. Gjegjësisht, kur ndihen të dridhura, ethet dhe simptoma të tjera të ftohjes, çaji i xhenxhefilit përdoret si agjent ngrohës.

Në një studim të vitit 2015 me 41 pjesëmarrës me diabet të tipit 2, konsumimi i dy gram pluhur xhenxhefili çdo mëngjes me stomakun bosh uli sheqerin në gjak me 12 për qind.

KKVITI

Gjithashtu përmirësoi në mënyrë dramatike hemoglobinën “A1c” (HbA1c), një shënues i niveleve afatgjata të sheqerit në gjak. HbA1c u reduktua me 10 për qind gjatë një periudhe 12-javore.

U vu re një reduktim prej 28 përqind në raportin Apolipoprotein B/Apolipoprotein A-I dhe një reduktim 23 përqind në malondialdehid (MDA), një nënprodukt i stresit oksidativ. Një raport i lartë ApoB / ApoA-I dhe nivele të larta MDA janë faktorët kryesorë të rrezikut për sëmundjet e zemrës.

Sidoqoftë, mbani në mend se ky ishte vetëm një studim i vogël. Rezultatet janë tepër mbresëlënëse, por duhet të konfirmohen nga studime më të mëdha përpara se të bëhen rekomandime.

Kjo këshillë i referohet konsumimit të moderuar të xhenxhefilit dhe gjatë kontrollit dhe përcaktimit të terapisë, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun për mënyrën e përdorimit të xhenxhefilit.

Xhenxhefili mund të ngadalësojë koagulimin e gjakut, kështu që konsumimi i tij nuk rekomandohet për pacientët që marrin terapi antikoagulante.