Lubjana Beshaj, pjesë e Institutit të Ushtrisë Amerikane

Shqiptarët nëpër botë tashmë e kanë dëshmuar veten nëpër fusha të ndryshme. Në mesin e tyre ka edhe plot gra shqiptare, që me talentin dhe punën e tyre po thyejnë tabu nëpër botë, shkruan albinfo.ch.

Një ndër to është edhe shqiptarja Lubjana Beshaj, e cila punon dhe merret me studimin e kibernetikës. Ajo punon si profesoreshë asistente në Departamentin e Shkencave Matematikore në West Point, njëherësh është pjesë e Insitutit të Ushtrisë Amerikane në fushën e kibernetikës.

Beshaj studimet Bachelor dhe Master i ka kryer në Vlorë, kurse ato të Doktoraturës në Universitetin Oakland.

Në faqen e institutit, në biografinë e saj po ashtu figuron si bashkautore e dy librave dhe organizatore e konferencave të ndryshme.

Lubjana Beshaj, pjesë e Institutit të Ushtrisë Amerikane

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).