Llojet e mëngjesit që duhet të shmangni

Mëngjesi duhet të jetë vakti më i shëndetshëm i ditës. Me të, ne fillojmë trupin dhe e përgatisim atë për orët e vështira në vijim.

Nëse dëshironi të filloni ditën me një mëngjes të shijshëm dhe të shëndetshëm dhe t’i jepni trupit tuaj energji, shmangni këto tre lloje mëngjesi.

Lëngje frutash dhe kos

Edhe pse thotë se janë 100% natyrale, lëngjet e frutave të blera në dyqan janë plot me sheqer dhe aditivë. Kjo lloj pije me stomakun bosh do t’ju japë energji vetëm për një moment, por gjithashtu do ta largojë atë shumë shpejt. Po kështu, lëngjet e blera në dyqane nuk kanë shumë vlera ushqyese.

Shmangia e mëngjesit rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare

Përkundrazi, merrni fruta të vërteta, të cilat gjithashtu përmbajnë fibrat e nevojshme për të rregulluar tretjen dhe pasurojeni atë me pak drithëra. E njëjta gjë vlen edhe për kosin e frutave, kështu që zgjidhni një probiotik pa ëmbëlsirë të shtuar me një fetë bukë të thekur dhe marmelatë.

Produkte buke

Ëmbëlsira, donutët dhe rrotullat e shijshme të brumit që blejmë në furrë buke janë shumë të shijshme dhe ngopëse, por edhe këto produkte shpesh përmbajnë sasi të mëdha aditivësh, kripë dhe sheqer, gjë që nuk është një kombinim i mirë për të nisur ditën.

Ëmbëlsira e kripur e ruajnë ujin në trup, dhe sfoliatrat janë të yndyrshme, të vështira për t’u tretur dhe të varfëra në vlera ushqyese që trupi juaj ka nevojë për punë normale.

Nëse ju pëlqen të hani një pastë në mëngjes, zgjidhni atë të bërë nga drithërat dhe lyejeni me lyerje qumështi ose gjalpë dhe marmelatë, transmeton Zadoviljna.hr.

Mëngjesi i “Masonit”.

Mëngjesi i Mason-it përfshin ushqime të yndyrshme, të rënda dhe me shumë kalori si vezë të skuqura me proshutë, bukë të bardhë ose sallam yndyror të kalitur me majonezë ose spërkatje të ngjashme. Nëse nuk bëni punë të rënda fizike, trupi juaj nuk ka vërtet nevojë për një mëngjes të tillë dhe do të duhet shumë kohë për ta tretur atë.

Sasi të mëdha të yndyrave të pashëndetshme do të përfundojnë në indin dhjamor dhe trupi juaj nuk do të marrë të gjitha vitaminat, mineralet dhe fibrat që i nevojiten. Nëse ju pëlqen të hani një vezë në mëngjes, më së miri do të ishte ta zieni dhe ta kombinoni me një fetë bukë të thekur dhe çaj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS