Lirohet Muharrem Xhemajli

(E plotesuar)- Kryetari i OVL të UÇK-së, Muharrem Xhemajli, është liruar pasi më parë ka deklaruar para prokurorit se nuk do të jap asnjë deklaratë, nisur nga vendimi i Këshillit Drejtues të OVL të UÇK-së të datës 7 maj 2011.

Në këtë vendim mes tjerash thuhet se OVL të UÇK-së iu bën thirrje të gjithë veteranëve të luftës, që të mos njohin autoritetin e EULEX-it në Kosovë, të mos i përgjigjen ftesave të tyre, të mos japin asnjë lloj deklarate pranë organeve të këtij misioni në asnjë rrethanë, edhe në rast se arrestohen për të ashtuquajtura krime të luftës. Arrestimi ishte bërë në bazë të një urdhri të prokurorit Special, Maurizio Salustro.

“Urdhri i Prokurorit ishte se për shkak se Muharrem Xhemajli nuk ka pranuar ftesën për t’u paraqitur në Prokurori, si dhe ka deklaruar publikisht që nuk do të paraqitet vullnetarisht, ai duhet të detyrohet që të paraqitet në intervistë të premten, 7 qershor ora 15:00”, thuhet në komunikatën e OVL-së së UÇK-së. /Telegrafi/

Kryetari i OVL të UÇK-së, Muharrem Xhemajli është arrestuar sot në ora 14:40 nga Policia e Kosovës.Arrestimi është bërë në bazë të një urdhri të prokurorit Special, Maurizio Salustro.

“Urdhri i Prokurorit ishte se për shkak se Muharrem Xhemajli nuk ka pranuar ftesën për t’u paraqitur në Prokurori, si dhe ka deklaruar publikisht që nuk do të paraqitet vullnetarisht, ai duhet të detyrohet që të paraqitet në intervistë të premten, 7 qershor ora 15:00”, thuhet në komunikatën e OVL-së së UÇK-së. /Telegrafi/

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).