Limoni kundër dhimbjeve

Nëse pas një ecjeje të gjatë keni dhimbje në këmbë, atëherë i fërkoni ato me gjysmë limoni dhe do ta zgjidhni problemin. Freskia e lëngut të limonit do ta reduktojë dhimbjen, do t’i pastrojë këmbët dhe do të ndikojë në qarkullim të gjakut.

Nëse ju dhemb koka atëherë i zhytni dy kompresa në lëng të limoni dhe i vendosni në ballë dhe në tëmtha. Pas një kohe simptomat e dhimbjes së kokës do të jenë më të buta, e shpejt edhe do të zhduken. Limoni është efikase dhe kundër stresit.

Aroma e tij ndikon pozitivisht në funksionimin e trurit, përmirëson përqendrimin, redukton stresin dhe depresionin. Për t’u ndier më mirë, mjafton që t’i qitni disa pika të vajit eterik të limonit në një copë pambuku dhe ta nuhatni atë për disa minuta.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS