Limoni ka efekt pozitiv në shëndetin e zemrës

Limoni përmban një sasi të madhe të vitaminës C.Sipas Healthline, një limon përmban 31 mg vitaminë C, transmeton Klan Kosova.

Disa hulumtime tregojnë që konsumimi i frutave dhe perimeve që janë të pasura me vitaminën C zvogëlon rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës.

Pos vitaminës C, lemoni ka edhe fibra të cilat janë shumë të mira për shëndetin tuaj të zemrës.

Pra me konsumimin e lemonit do të zvogëloni rrezikun e prekjes me sëmundje të zemrës.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).