UBT

Limonada e fuqishme – dhimbjet që i zgjidh ajo

/ 2 minuta lexim
KKVITI

Në limon gjendet një sasi e madhe me vitamina C, A, B1, B6, kalium, pektinë, acid folik, kalcium, fosfor, mangan. Ja cilat probleme shëndetësore mund t’i zbutni nëse konsumoni limonadë.

Gurët në veshka

Marrë parasysh se në limon gjenden 8 për qind të monohidrateve të acidit të limonit, që ndikon mirë në punën e veshkave dhe parandalon formimin e gurëve, sugjerohet që brenda ditës të pini gjysmë gote lëng limoni të tretur në 7 gota ujë.

Artriti

Për t’i zbutur simptomat e artritit, dhimbjet dhe ngërçet në nyja, konsumoni më shpesh limonadë freskuese. Shtrydhni gjysmë limoni në një gotë ujë dhe e pini para kafjallit.

Hidromorava

Kapsllëku

Ka shumë faktorë të kapsllëkut, e midis tyre është edhe mungesa e lëngjeve dhe ushqimit të pasur me fibra. Për ta përmirësuar punën e zorrëve, përzieni një lugë lëng limoni, një gotë ujë dhe një lugë mjaltë. Kjo përzierje ju liron nga kapsllëku.

Stomaku i ndjeshëm

Keni konsumuar shujtë të rëndë dhe nuk ndiheni më së miri. Përmirësoni punën e lukthit dhe zorrëve me ndihmën e limonit. Përzieni lëngun nga gjysmë limoni dhe gjysmë luge sodë bikarboni dhe i tretni në ujë.