Limaj tregon ku ishte 20 vite më parë në ditën e çlirimit të Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, ka treguar ku ka qenë 20-vite para në ditën e çlirimit të vendit.

Një nga komandantët më të shquar të Ushtrisë Çlirimtarë ka treguar se sot 20 vite ishte bashkë me një gjeneralët e NATO-s që ë atë kohë kanë vëzhguar kufirin Kosovë- Shqipëri në kuadër të operacionit shigjeta.

“UÇK vazhdonte operacionin ushtarak të koordinuar me NATO-n. Një pjesë e operacionit kishte filluar në Koshare dhe faza e dyte kishte filluar në Pashtrik”, ka thënë Limaj në një intervistë për TV Dukagjini.

Më tutje, ai ka thënë se është vështire më i përshkrua emocionet e asaj dite.

“Një situatë e çuditshme. Si me thanë është një moment hutimi më mirë thënë e pabesueshme që një ëndërr e madhe po bëhej realitet që ata mijëra njerëz jashtë Kosovës do të kthehen e posaçërisht qindra mijëra që ishin ngujuar në Kosovë”, ka shtuar Limaj.

Pra, ishte një moment që gjithë ai tmerr sakrificë, gjenocid e okupim shekullor dhe ajo tendence për shfarosje po merrte fund dhe po fillonte një epokë e re.

“Nga epoka e robërisë në epokën e lirisë dhe secili e ka rrëfimin e vet”, ka shtuar Limaj.

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).