Limaj shprehet i gatshëm për postin e kryeministrit

Kreu i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj është shprehur i gatshëm për postin e kryeministrit, nëse është e nevojshme dhe ka besimin e qytetarëve. Ai ka thënë se Nisma e sheh vetën në qeverinë e ardhshme dhe do të jemi befasia e këtyre zgjedhjeve.

Në pyetjën se a e sheh vetën në pozitën e kryeminsitrit, Limaj është përgjigjur me “pse jo”.

“Nëse e kam besimin e qytetarëve pse jo, ne jemi në politikë për të arritur këto objektiva. Kurdo që ta kem besimin e qytetarëve, asnjëherë nuk i shmangem besimit të tyre”, ka thënë Limaj.

Por, më e rëndësishme për të është se ai e sheh Nismën në qeverinë e ardhshme.

“Nisma e sheh vetën në Qeverinë e ardhshme”, është shprehur Limaj.

Limaj ka premtuar se Parlamenti do të shpërbëhet me datën 22 të këtij muaji.

“Deputët e Nismës do të jenë në Parlament, ata do të votojnë pro shpërbërjes së Parlamentit për t’i hapë rrugë zgjedhjeve të parakohshmë”, ka thënë Limaj.

Sipas Limajt, Nisma është e gatshme për zgjedhje.

“Nisma po i futet zgjedhjeve më e përgaditur se kurrë më parë. Ne do të vijmë në një rezultat tepër të mirë. Preokupimi ynë kryesor është që Nisma të futet në proces zgjedhor e vetme”, ka sqaruar Limaj për rtv21.

Ai nuk ka përmendur subjekte konkrete të mundshmë për koalicion, por ka thënë se i vlerëson të gjitha subjektet. Dersia, postin e kryeminsitrit ka thënë duhet ta marë partia që i fiton zgjedhjet.

“Ne kemi respekt dhe i vlersojmë të gjitha subjektet politike. Ndihemi të vlerësuar nga subjektet që e dojnë Nismën si partner. Mirëpo partia e parë, kushdo që të del, duhet ta marrë kryeministrin”

Shpërndaje.
© RAJONIPRESS

Vërejtje!

RajoniPress.com nuk do të botojë shkrime që nuk i përmbushin kriteret dhe standardet profesionale të gazetarisë bashkëkohore. Nuk do të ketë për askënd mbyllje apo censurë, por jemi të fokusuar që në këtë agjenci, lajmi, shkrimi, raporti, intervista dhe opinioni të plotësojnë kriteret profesionale. Gjithashtu opinionet, analizat, komentet, nuk duhet të shkelin parimet etike (gjuhën e urrejtjes, fyerjet, diskriminimet e çfarëdoshme).